A mozgásérzékelőről
Ennek szellemében tervezték a Hue mozgásérzékelőt is. Nem csak kapcsol, hanem néhány paramétere programozható is. Egyik nagy előnye, hogy elemes, (3 db AAA elemmel működik) ezért nem kell kábelezni semmit. Jó minőségű elemekkel 2-3 évig üzemképes. Egyszerűen feltehetjük egy polcra vagy szekrényre, kicsi mérete miatt alig észrevehető. Ha fix helyre szeretnénk telepíteni, a hozzá adott mágneses hengert kell a falra felcsavarozni és ezen elég nagy szögben állítható a szenzor, így könnyű belőni a pontos érzékelési tartományt. A mágneses tartónak köszönhetően feltehetjük bármilyen vas alapú eszközre, pl. hűtőajtó, salgó polc, stb.
A Philips Hue mozgásérzékelő egyszerűen szerelhető falra, és minden irányban állítható.
A Hue szenzort elheylezhetjük bármilyen vízszintes felületen is.
Épp jó helyen lenne a hűtőn? A hozzá adott mágnessel egy pillanat alatt felpattintható.
Programozás
Pár egyszerű mozdulattal hozzárendelhetjük a szenzort a Hue rendszerhez. A főmenüben az Accessory Setup-nál lehet kiválasztani a mozgásérzékelőt. Amikor a narancssárga LED villog, akkor tudja az app felismerni az eszközt. Kibontás után, ha a műanyag fóliát eltávolítjuk, 1 percig villog. Ha elmulasztottuk, vagy máshova telepítenénk, a hátulján van egy SETUP gomb. Ha ezt egy tűvel 1 másodpercig nyomva tartjuk, ismét kereshetővé válik.
Ezzel meg is vagyunk, kezdődhet a beállítás, amit kb. 3 perc alatt el lehet végezni. Ezeket a paramétereket lehet változtatni:
- Melyik szobát kapcsolja (Rooms főmenüben lehet a szobákhoz tartozó lámpákat konfigurálni)
- Nappali idősáv
- Éjszakai idősáv
- Külön világítási kép hozzárendelése éjszakai és nappali idősávhoz
- Fényérzékenység
- Mozgás érzékenysége
Ami fontos: A mozgásérzékelőt nem lehet külön lámpához rendelni, hanem csak szobához. Ha az a cél, hogy csak egy adott lámpát vezéreljen, akkor érdemes annak az egy lámpának külön szobát felvenni (pl. előszoba falikar).
Nagyon praktikus az idősávok beállítása. Ha például előszoba, vagy fürdőszoba lámpáinak vezérlése a cél, akkor érdemes beprogramozni, hogy pl. este 11 óra után a Night Light üzemmódot kapcsolja, nappal pedig a Bright módot (teljes fényerő). Választhatjuk azt is, hogy nappal nem kapcsol be egy lámpa, csak az éjszakai idősávban (Do Nothing opció).
A mozgásérzékelő használatával rengeteg energiát lehet megtakarítani. Ezt még fokozhatjuk azzal, hogy a szenzor nem kapcsol be mindenre feleslegesen, csak akkor, ha az adott helyiségben már egy beállított szint alá csökken a természetes megvilágítás. Ezt a szintet is be lehet állítani a Hue App-ban természetesen, sőt azt is, hogy mennyire legyen érzékeny a mozgásra.
Ha nincs mozgás
Ez is egy nagyon fontos opció, itt tudjuk megadni, hogy hány perc mozgásmentesség után kapcsoljon ki, vagy ne csináljon semmit. Ekkor a lámpák égve maradnak, mobillal vagy a DimSwitch-el tudjuk lekapcsolni.
A tapasztalataink alapján jól teljesített a kütyü. Az összes ki-, és bekapcsolás, fényerőváltás természetesen átmenettel működik (kb. fél másodperc), nem hirtelen váltással, ez nagyon kellemes a szemnek, nagyban növeli a komfortérzetet.
Pár hetes ismerkedés után bővíteni fogjuk a cikket.