Oldalunk sütiket használ a jobb működés érdekében. Olvasd el a részleteket megújult adatvédelmi szabályzatunkban.

Hue Hétfő 20: Szétszedtünk egy Philips Hue GEN3 fényforrást, megnéztük a színkeverését.

2017. 03. 06. 04:20:00
Hue Hétfő 20: Szétszedtünk egy Philips Hue  GEN3 fényforrást, megnéztük a színkeverését.
Mindig is érdekelt, hogy a Philips Hue 3. generációs E27 fényforrásban mitől lettek olyan szépek a zöld árnyalatok. Hónapokig vártuk, hogy valamelyik külföldi oldalon megtaláljuk a leírást, de nem sikerült. Ezért negy levegőt vettünk, szétszedtük az egyiket és meglepődtünk.

Megnézem a többi Hue cikket >>

Hova tűnt a lime LED?

Egyik tavalyi cikkünkben kiveséztük, hogy a Philips Hue egy széles sávú foszfor-konverziós lime LED-et használ alapnak azért, hogy a színvisszaadás és a hatásfok is magas legyen. Mivel csak 3 féle LED volt az égőben, a telített zöld színeket nem lehetett megjeleníteni. Ezzel azért együtt lehett élni, mert kárpótoltak a nyugtató pasztelszínek, a rengeteg fehér árnyalat, tehát telitalálat volt a lámpa, tarol is a piacon igen borsos ára ellenére is.

Philips Hue GEN3 E27 White and color ambiance
Philips HUE GEN3 E27 LED fényforrás szétszedve

A Philips mérnökeit viszont nem hagyták nyugodni a vásárlói visszajelzések és a 3. generációs Hue fényforrásban teljesen újragondolták a színkeverést. A lime LED-nek búcsút intettek, ehelyett 5 csatornára bontották a vezérlést és a jó öreg RGB LED-ek (ebben az esetben Luxeon C) mellé betettek kiváló hatásfokú 2700K és 4000K színhőmérsékletű magas színvisszaadású mid-power SMD LED-eket. Azonban a vezérlés nem lett olyan triviális, mint elsőre gondolnánk, ezért inkább végigfényképeztük a fehér árnyalatokat és pár színt is.

Philips hue Gen3 PCB Luxeon C
Philips HUE GEN3 LED fényforrás nyomtatott áramköri lapja

A komfortos világítás

Ami elsőnek feltűnt, hogy szinte soha nem csak egyféle LED világít, hanem szinte minden színbe kevernek más árnyalatokat. Erre azért van szükség, mert minél több színt látunk a spektrumból, annál kellemesebbnek érezzük a világítást és annál jobban adja vissza a mesterséges fényforrás a környezet színeit. A másik ok, hogy ha már a megfelelő LED mennyiséget beletették a lámpába, maximálisan kihasználják a lehetőségeket, és nem szégyellnek például a piros szín beállítása esetén a piros ledekhez melegfehéret és minimális kéket keverni. Senkit nem zavar, hogy a piros nem a hagyományos 100% piros LED csatorna, hanem minden egyes lument kipréselnek a rendszerből, amit csak lehet. Egy kis kék, vagy fehér fény ad annyi plusz fényáramot, amennyitől még bőven pirosnak látjuk a színt, viszont a hatásfok nőtt, ráadásul nem tökéletesen monokromatikus a fény, ezért kellemesebb a szemnek.

A bizonyíték.

Philips Hue LED 2000K színhőmérséklet
2000K
Philips Hue LED 2500K színhőmérséklet
2500K
Philips Hue LED 3000K színhőmérséklet
3000K

Az első képnél a 2000K gyertyafényhez hasonló színhőmérséklet esetén a 2700K LED-ek világítanak, és ezt "melegíti" tovább a piros és a zöld is. Miért kell a zöld is? Az additív színkeverés esetében a piros és zöld színekből sárgát lehet kikeverni, ez szintén segít a megfelő alacsony színhőmérséklet elésrésében. 2500K esetében látszik, hogy a melegfehér kör intenzívebb lett, a 3000K előállításához bekapcsolt a 4000K-es kör is kb. 50% teljesítménnyel. Ennek szintén a fent részletezettek miatt van értelme, használjunk minél többet a beépített LED-ekből, hogy maximális hatásfokot érjünk el.

Philips Hue LED 3500K színhőmérséklet
3500K
Philips Hue LED 4000K színhőmérséklet
4000K
Philips Hue LED 4500K színhőmérséklet
4500K

A 3500K színhőmérséklet eléréshez a pirosat már kikapcsolták, némi zöld még világít. A 4000K elérhető lett volna csak a külső LED sor üzemeltetésével, de inkább egy nagyon kis melegfehér és zöld ad még pár lument a lámpa fényáramához. Elindulva a hideg tartományok felé, bekapcsol a kék LED is.

Philips Hue LED 5000K színhőmérséklet
5000K
Philips Hue LED 5500K színhőmérséklet
5500K
Philips Hue LED 6000K színhőmérséklet
6000K

A hidegebb tartományok szinte alig különböznek ránézésre, itt már a külső 4000K LED kör mellé csak a kék és zöld intenzitást növelik, ez már alig észrevehető a képeken, de egy egészben levő lámpán gyönyörűen látszik.

Összességében elmondható, hogy a fejlesztés nagyon jól sikerült, a mérnökök egy olyan módszert fejlesztettek ki, amely a hatásfok megtartása mellett a komfortos világításra is ugyanúgy fókuszál, mint eddig, és még a hiányzó zöld árnyalatokat is sikerült előállítani.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog hue-blog