Oldalunk sütiket használ a jobb működés érdekében. Olvasd el a részleteket megújult adatvédelmi szabályzatunkban.

Titkos központban tesztelik a világítás jövőjét

2018. 06. 27. 16:00:19
Titkos központban tesztelik a világítás jövőjét
Mit rejthet egy elhagyatott betongyár egy poros ipari parkban? Leginkább olyan dolgokat, amikre nem is számítana az ember. Floridában például egy jelentős tesztelő létesítményt.

Tesztelnek, de nem is akárhogy!

Kívülről nem tűnik érdekes helynek, tucatépület, különösebben nem figyelemfelkeltő. Belsejében azonban 6 fehér robot járőrözik körkörösen, folytonosan a sötét helyiségben, ahol fehér vonalak vannak felfestve, a cikk végén az is kiderül, hogy miért. Felettük 450 darab hagyományos, egyszerű LED panelnak tűnő világítótestet van felfüggesztve. A terület egésze 50 db 1,5x1,5 méter méretű négyzetre van felosztva, állítólag ezek a világon legtöbbet elemzett részletek a bolygón.
Egy hat mérnökből álló csapat folyamatos vizsgálatot folytat a cellákban, a vizsgálatok 3400 egyedi adatpontot mérnek. Erre az évre tekintve több, mint 150 millió leolvasást végeztek.






 

A helyet csak Test Center néven emlegetik, ahol a Gooee nevű fejlesztéssel foglalkozó cég IoT specialistái dolgoznak. A fő kutatási csapásvonal a vezeték nélküli, automatizált világításvezérlés és a mesh hálózatok tesztelése.

A 2017-ben épített telepet 1 millió dollárnyi befektetéssel hozták létre. Több, mint 9 kilométernyi kábellel került felszerelésre, egyszerre több, mint 500 különböző tesztet tudnak elvégezni. A cég alapítója azt nyilatkozta, hogy egy ilyen bázis nélkül nem lehet komoly IoT világítási rendszert fejleszteni. A labornak köszönhetően a valósághoz nagyon közeli teszteredményeket kapnak. Ez azért fontos, mert egy otthoni vagy irodai vezérlési környezet a legkevésbé sem hasonlít arra, amit fejlesztőlaborokban elképzelnek. Milliónyi zavaró elem ronthatja el az okosvilágítás élményét. Az elképzelések alapján hardware, software, firmware kombinációját tesztelik nagy léptékben, az eredmények alapján szinte hibamentes  termékek kerülhetnek a végfelhasználóhoz. Az egyik fő hibafaktor általában a latency, a reakcióidő meghosszabbodása. A fő cél ennek a megszüntetése, és itt minden egyes milliszekundum számít. A vásárlók azonnali reakciót szeretnének, amikor megnyomják a gombot a telefonon vagy a távirányítón.

Visszatérve a robotokra:

A munkájuk nagyon egyszerű. Valós, a mindennapi életben is szokásos mozgási adatokat generálnak, így a tesztek - például a firmware frissítések - zökkenőmentesen történnek, miközben az érzékelők a "felhőbe" feltöltik az adatokat.

Nemcsak a Gooee tesztel, hanem a vele partnerségre lépett lámpagyártók is ezen a bázison próbálják ki a lámpáikat, sőt a megrendelők, például  irodaház-tulajdonosok is itt tanulmányozzák a jövő világítási rendszereit.

Ami nagyon megdöbbentő, az a hatalmas méretű befektetés és az időhorizont - hagyományos iparági mércékkel nem értelmezhető. Plusz a méret, a munkakultúra, az amerikai tesztközpont és a Gooee szentpétervári szoftverfejlesztő központja közötti nyelvi eltérés idegen lehet valakinek, aki a hagyományos világítástechnikai iparágban töltött el évtizedeket. Ahogy az is, hogy nem ritka, hogy a vállalti ügyeket hipszterkávézókban egy sörcsap mellett intézik.

Mindezek ellenére az IoT evangelisták szerint mindenképpen ebben az irányban kell a jövőt tervezni, mielőtt a csökkenő lámpatest árak és profitok könyörtelenül megtizedelik a világítástechnikai cégeket.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog