Emberközpontú világítás kórházakban
Kifinomult, emberi cirkadián ritmushoz alkalmazkodó világítási rendszer működik Koppenhágától 200 km-re egy pszichiátriai intézetben. Az épület 101 betegszobából áll, melyek osztályokra bontva, irányító, kezelő központokkal, szobákkal ellátva helyezkednek el. Minden ilyen helyiségben lehetőség van arra, hogy a páciens igényeihez igazodva szabályozzák a kórtermekben, közös helyiségekben a fény színhőmérsékletét, intenzitását, esetlegesen a fény egy adott színben is pompázhat, sőt vész esetén is jelezhetnek vele.


Az emberközpontú világítás (HUman Centric Loghting) kialakításnak az egyik fő eleme és célja az, hogy stimulálja a betegek és az ápolók napi biológiai ritmusának alakulását. A visszajelzések szerint hatása máris érezhető és pozitív, a betegek jobban, kellemesebben alszanak éjszaka, napközben pedig nyugodtabbak. Ez növeli mind a gondozók, ápolók, mind a betegek biztonságát. A fény nyugtató hatása segíti minimalizálni a konfliktusok, agresszív viselkedés kialakulását betegek és ápolók között.


Más, dinamikus, cirkadián ritmussal és világítással összefüggő projektek eredményei is azt mutatják, hogy a fény nagy befolyással van életünkre. A személyzet elmondása alapján nekik is könnyebb éjjel, munka után nyugovóra térni, összehasonlítva például a korábbi sima fehér fényben tapasztaltakkal.
Az egyes helyiségekben a fényforrások a mennyezetre vannak rögzítve, így a betegek nem tudnak kárt okozni sem önmaguknak, sem környezetüknek, ez főleg abban az esetben hasznos, ha a betegnek különböző rohamai, dühkitörései fordulnak elő.
Dánok az élvonalban
A projekt keretében felhasznált termékeket a dán Lightcare gyártotta, akik az elmúlt években a humáncentrikus világítás szakértőivé váltak. A cég jelenleg a Skejby városi egyetemi kórházban telepít hasonló rendszert. Már elkészült 5 műtő és az intenzív osztály a silkeborgi regionális kórházban, illetve az intenzív osztály az odensi és a svendborgi egyetemi kórházakban.


Forrás: www.luxreview.com