Oldalunk sütiket használ a jobb működés érdekében. Olvasd el a részleteket megújult adatvédelmi szabályzatunkban.

10 hiba, amit az emberek általában elkövetnek világításkorszerűsítés közben

2018. 05. 17. 16:20:04
10 hiba, amit az emberek általában elkövetnek világításkorszerűsítés közben
Azon gondolkodsz, hogy modernizálod a világítási rendszeredet? Ne kövesd el a 10 legalapvetőbb hibát!

Nem az elvárásaidnak megfelelő sugárzási szögű lámpát vásárolsz

Talán ez a leggyakoribb hiba. A régi halogén GU10 és MR16 spotlámpák leginkább irányított fényt bocsátanak ki és már a felszereléskor sem volt jó választás, mert kiemelő világításra fejlesztették ki őket. A szűkebb szögű fénykibocsátás hasznos lehet például a falak, képek megvilágításánál, vagy egy hotel folyosóin, de nem általános világítási célra. Ha ragaszkodsz az eredeti lámpatesthez, javasoljuk a nagy teljesítményű 60-120 fokos LED spotokat, sokkal komfortosabb fényérzetet biztosítanak, mert a falakat is megvilágítják. Mindig vedd figyelembe a kiválasztott új lámpák sugárzási szögét és vásárolj mintadarabot belőle, hogy ki tudd próbálni a nagy bevásárlás előtt.

Nem megfelelő fényerősségű fényforrást vásárolsz

Ha arra hajtasz, hogy nagyon hasonló legyen a LED világításod fénye a korábban használthoz, ne csak a dobozra írt fényáramot (lm) hasonlítsd össze. Ha szűk szögű spotlámpát veszel, erősebbnek hat kipróbáláskor, mint amit megszoktál a halogén vagy energiatakarékos fényforrásodtól, de lehetnek sötét foltok a lakásban. Tapasztalataink szerint egy kb. 4x4m alapterületű szobához 50-60W teljesítményű szórt fényű LED megvilágításra (pl. 3 db. 18W LED panel)  van szükség, hogy világos legyen :). A "noname" gyártók esetében az is előfordulhat, hogy a dobozon sokat ígérnek, amit nem fog tudni teljesíteni fénykibocsátásban. Ezek a fényforrások hamar tönkremehetnek, sőt előfordulhat, hogy balesetveszélyes a termék. Hogyan kerüld el? Vásárolj megbízható márkát, vegyél mintadarabot, mindenképpen próbáld ki.

Nem a megfelelő színhőmérsékletet választod

A fény színhőmérsékletét kelvinben (K) mérik. Az izzóké 2700K, halogéneké 3200K körül alakul. Ezek meleg, sárgásabb fényt adnak, otthonunkban ez a megszokottabb. Ha ezeket kicseréled egy 5000K színhőmérsékletű LED fényforrásra, elég rosszul fog érinteni, ridegnek érzed majd a környezetedet a fény kékesebb árnyalata miatt. A jellemzően Ázsiából származó LED nagyon olcsó panelek és fényforrások színhőmérséklete nem mindig egyezik a dobozra írt értékkel. A legjobb módja annak, hogy ne nyúlj mellé, mindig ellenőrizd a választott termék színhőmérsékletét, azt vásárold meg, amit kellemesnek tartasz.

A megvásárolt fényforrás mellett fakók a színek

A színvisszaadási index is nagyon fontos paraméter a LED-ek esetében. Ezt CRI betűkkel jelezve találod meg a csomagoláson. Amennyiben minél valósághűbbnek szeretnéd látni a színeket mesterséges fényben is, ez az érték legalább 80 legyen, a legjobb ha 90 körül mozog. A LED fények egyik gyenge pontja a piros (R9) lesz, ugyanis ez nem szerepel a CRI mérésekben. Alacsonyabb értékeknél előfordulhat, hogy fakónak, unalmasnak fogod látni környezeted. Elkerülés módja: minél nagyobb a színvisszaadási index, annál jobb. Mindig nézd meg a csomagoláson, vagy kérdezd meg az eladót. Ha nincs róla információ, az mindig gyanús. Világítást hosszú távra vásárolsz, pár száz vagy ezer forint spórolás miatt nem érdemes évekig rossz megvilágítás mellett élni, sőt, ez rossz hatással van a szervezetre is.

Olyan fényforrást vásárolsz, amely nem kompatibilis a már meglévő dimmerrel, kapcsolóval

A LED lámpák, fényforrások általában nem használhatók az izzólámpákhoz tervezett szabályozókkal. Amikor leviszed a fényerőt, gyakran villognak. Ez azért van így, mert az izzólámpák és a halogén fényforrások egy ohmos terhelést jelentenek a dimmer számára, míg a LED lámpákban levő tápegység áramkörei tönkremehetnek a dimmer jelétől. A legjobb módja az ilyen meglepetések kivédésének az, ha teszteled a fényforrásokat a szabályzóddal, cseréled a dimmered is speciálisan LED-hez valóra, utánakérdezel a tapasztalatoknak. Nevesebb gyártóknak természetesen vannak már régebbi dimmerekkel is együttműködő lámpái, fényforrásai. Keresd a dobozon a szabályozásra utaló jelet!

Nem ellenőrzöd le a gyártót, szállítót

Az elmúlt néhány évben új LED világítástechnikai beszállítók léptek be a piacra. Érdemes utánuk nézni. Elismert márka-e? Tagjai-e bármilyen csoportosulásnak? Mióta vannak piacon? Tesztelik-e termékeiket hivatalosan? Van-e képviseletük országodban? Garanciát vállalnak-e?
Ilyen információk megszerzésére a legkézenfekvőbb az interneten való kutakodás, ha ott nem találsz érdemleges információt róluk, akkor sehol.

Olyan terméket veszel, amire nincs érvényesíthető garancia

Bármit veszel, ennek mindig kérdezz vagy járj utána, olvasd el a tájékoztatót. Az apró betűs részek is fontosak, ugyanis sok esetben feltételekhez kötött lehet, pl. használati órák számához, vagy regisztrációhoz. Mi van akkor, ha nem tudod visszavinni a terméket, mert a garancia a termékre hosszabb volt, mint ameddig a kereskedés működött, ahol vetted? Ha szeretnéd az ilyen kellemetlen helyzeteket elkerülni, vásárolj megbízható kereskedéstől, gyártótól.

Nem veszed figyelembe a termék várható élettartamát

A LED általánosan elfogadott élettartama az a pont, ahol a fénykibocsátás a kezdeti 70% -ára csökken, ezt L70-nek nevezik. Itt pl. a dobozon 50.000 órát láthatsz. Fontos megemlíteni újra a gyártókat. Bőven vannak nagyon optimista minősítések és persze korai kudarcok is, melyek az összeszerelés után nem bírják sokáig. Mindig vásárolj megbízható, elismert márkát, kérdezz rá a várható élettartamára, a termékkel kapcsolatos tapasztalatokra.

Nem foglalkozol vele, hogy a jövőben elérhető lesz-e még a termék

Tegyük fel, hogy a lámpatested, amit most vásároltál 18 hónap múlva megadja magát. Megpróbálod érvényesíteni a rá vonatkozó garanciát, de közlik, hogy nem tudják cserélni, mert már nem gyártanak ugyanilyet, csak a legújabb modellüket. Sok esetben a régi és az új között nagyon nagy különbségek lehetnek. A legrosszabb, ha már a gyártót sem tudod elérni, mert már nem létezik. Amennyiben tudod, hogy kifutó a kiszemelt darab, vásárolj eggyel többet belőle, vagy plusz alkatrészeket hozzá. Érdemes olyan lámpát venni, amiben egyszerűen cserélhető a fényforrás.

Túl sok a fény

A LED-ek miatti káprázás problémája visszatérő dolog, főleg irodákban. Az egységesített káprázási index (UGR) numerikus mód annak meghatározására, hogy mennyire világos a lámpatest a használat során, ez akkor jó, ha 19 alatti számot látsz. Kérdezz utána ennek az értéknek, így elkerülheted azt, hogy túl sok fényt tervezz be adott helyiségbe.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog