Ki ne ábrándozott volna arról, hogy egy kellemes nyár esti sétát tesz Róma romantikus belvárosában?
A helyi lakosok szerint azonban a város új, LED világítással ellátott részei elvesztik varázsukat, időtlenségüket. Sokan szúró, túlságosan ragyogó fényre panaszkodnak. Hibának tartják a világításkorszerűsítést és úgy vélik, hogy a város megszokott arculatát elrontja az újfajta fényár. Az eddig használt nátriumlámpák sejtelmes, aranyló, meleg fényt bocsátottak ki, ezeket váltották ki Los Angeles-i mintát követve, jóval takarékosabb és modernebb, ám hideg fényű LED fényforrásokra. Nem csoda, hogy a változás mellbevágó, hiszen hatalmas a különbség közöttük. Nemcsak a közvilágítás, bármely világítás jobban befolyásolhatja életünket, mint gondolnánk, nem is véletlenül érzik a változásokat kellemetlennek a rómaiak.


Ok: színhőmérséklet
Bizonyára már ti is észrevettétek, hogy van néhány körülmény, mely zavaróan hat pihenésetekre. Számos helyen olvashattátok, hogy a lefekvés előtti TV nézés, telefon, tablet nyomkodás nem támogatja a könnyű elalvást. Ennek okát a kibocsátott fény színbeli összetétele is adja, minden attól függ, hogy a szembe jutó fény milyen mennyiségű kék, zöld, sárga és piros fényt tartalmaz.
A fényforrások, így a LED-ek esetében minél több kéket tartalmaz a spektrum, annál fehérebbnek látjuk a fényét, azonban nem minden esetben ajánlott hidegebb, szikrázó világítást alkalmazni. A hideg fehér fények tökéletesen használhatók abban az eseten, amennyiben energizálásra, koncentráció, figyelem fenntartására van szükség beltérben, viszont nem ajánlott 3000K feletti színhőmérsékletű fényforrásokat alkalmazni kültéri, illetve közvilágítás céljából.
Milyen legyen a kültéri világítás?
Energiatakarékos és hosszú élettartamú
Minél alacsonyabb a fogyasztása a fényforrásunknak, annál kevesebb fosszilis és egyéb energiaforrást használunk fel, és a karbantartási költségek is minimálisak lesznek.
Minél kevesebb rövid hullámhosszú kék fényt bocsásson ki.
Melegfehér árnyalatok (3000K alatti) nem okoznak szemfáradást, káprázást, látásproblémákat, melyek egy autóút, gyalogos és bicikliforgalom esetén balesetveszélyesek is lehetnek. Komfortérzetünk is jobb lesz, nem érezzük élesnek a lámpafényt. A római példán is jól észrevehető, hogy a hideg fény milyen kellemetlennek, ridegnek hathat kültéren. A meleg fény nem zavarja meg alvásritmusunkat és kevésbé befolyásolja a a környezetünkben élő állatok (pl. madarak) életvitelét. Több felmérés is készült, hogy a nem teljesen lesötétített szobákba beszűrődő újfajta, hidegebb fény nehezíti a pihentető alvást.
A modern melegfehér LED fényforrások fényhasznosítása alig 10%-al marad el a hidegebb változatokkal szemben (példa a Luxeontól), szerintünk érdemes megfontolni városon belül a melegebb színárnyalatokat használni.