A hagyományos LED szalagok
Minden szerelő rémálma a LED szalagok bekötésekor, rejtett világítás építésekor, vagy profilba szerelésnél, hogy a jelenlegi hagyományos ellenállásokkal szerelt LED szalagok egy bizonyos hossz után elhalványodnak, az installáció végére csökken a fényerő. Ennek oka az, hogy a LED szalagok rézvezetéke nem elég vastag és az ellenállása miatt a feszültség folyamatosan esik a teljes hosszon.
A LED szalagokon ellenállásokkal állítják be a LED-eknek megfelelő áramerősséget, ám ezeket 12 vagy 24V-ra méretezik. A fehér LED-k kb. 3V nyitófeszültségen üzemelnek. Egy 12V LED szalag esetén 3 LED van sorosan kapcsolva (összesen 9V feszültség) egy ellenállással, amely a 12V-ot csökkenti a LED-eknek szükséges 9V üzemi feszültségre, és ezeket s sorokat kapcsolják párhuzamosan végig a teljes LED szalag hosszán. A 3V különbséget az ellenállás hővé alakítja.
A 3 LED-ből álló LED sorhoz, ha 20 mA áramerősségű low-power LED-eket használunk (3528, 2216, 2210) amelyek 3V nyitófeszültségen üzemelnek, 150 ohmos ellenállásokat kapcsolnak:
R = U / I = (12V-9V) / 0.02A =150 Ohm
Mi történik, ha az 5. méter végén a feszültségesés miatt már csak 11V-ot lehet mérni? Az ellenállások arányosan csökkentik a LED-ekre jutó áramerősséget és ezzel a fényerőt is
12V esetén a LED-ekre jutó áramerősség: I = U/R = 3V/150 Ohm = 0,02 A = 20 mA
11V esetén a LED-ekre jutó áramerősség: I = U/R = 2V/150 Ohm = 0,013 A = 13,3 mA
Látható, hogy ha a LED szalag végére 1V-ot esik a tápfeszültség, az áramerősséggel arányos fényerő kb. 33%-al csökken. Ennek elkerülésére alkalmazzák a 2 oldali és az 5 méterenkénti betáplálást.
24V LED szalagok esetén kicsit jobb a helyzet, pl, a 10W/m teljesítményű LED szalagot nem kell 2 oldalról betáplálni, de 5 méterenként itt is muszáj. Ehhez természetesen majdnem a teljes hosszon párhuzamos vezetéket kellett kihúzni, toldani a LED szalagokat, amik 5 méteres tekercsben kaphatók. Ez növeli a munkaköltségeket (forrasztás, csatlakozók szerelése), plusz alkatrészeket igényel (LED szalag csatlakozók, vezetékösszekötők) és több hibalehetőség is előfordulhat.
A megoldás: LongRun LED szalag
A megoldás olyan egyszerű, hogy igazán érthetetlen, hogy miért csak 2019-ben jelent meg. Ha szeretnénk, hogy a LED szalagon végig egyenletes fényerő legyen, két dolgot kell tenni:
- Megoldani, hogy a LED sorok mindig ugyanakkora áramerősségen üzemeljenek
- A LED szalag végére se csökkenjen a tápfeszültség jelentősen
Ha az ellenállások helyett áramgenerátor IC-t használunk, akkor minden egyes LED sorra ugyanakkora áramerősség jut, így akár 24V, akár 22V feszültség van a LED szalag végén, a teljes hosszon azonos lesz a fényerő. A megfelelő vastagságú rézvezetővel pedig el lehet érni, hogy a feszültség ne csökkenjen a kritikus szint alá.
A fenti feltételeknek tökéletesen megfelelnek LongRUN LED szalagjaink. Egy 20 méteres tekercs esetén egyetlen dolgot kell tenni a bekötéshez: Az egyik végére egy 200W teljesítményű 24V LED tápegységet kell csatlakoztatni. Kész. Világít. 20 méter egyben, egyforma fényerővel. És mivel az áramfelvétel a teljes hosszon csak 7 Amper, erősítők használatával a fényerőszabályozás is megoldható.
A Longrun LED szalagok természetesen RGBW változatban is kaphatók, ami azért jó hír, mert amikor 4 színből kell kikeverni egy meghatározott fényt, és a 4 csatorna a hosszú szakaszokon teljesen eltérően viselkedik, nem csak a fényerő, hanem a színárnyalatok is változhatnak a teljes hosszon, amit ki lehet küszöbölni új LED szalagjainkkal.